تحقیق در مورد تقابل فكري شيعه و سني

مطالب دیگر:
📗پاورپوینت آماده بررسی انواع آثار معماري شيوه آذري – بسیار جامع📗پاورپوینت آماده اثر عوامل محيطي در رشد و نمو بازدهي محدودكننده در زراعت آفتابگردان📗پاورپوینت آماده اثر فشار هیدرو استاتیک بر ارزش مواد غذایی📗پاورپوینت آماده بررسی انواع اثرات ماساژ بر روی عملکرد و ریکاوری در ورزش📗پاورپوینت آماده بررسی روش های ساخت و کاربرد و ویژگی های آجر در معماری📗پاورپوینت آماده بررسی جامع اجرای سازه های فولادی – جوشکاری و برشکاری در سازه های فولادی📗پاورپوینت آماده فاکتورهای همانند سازی و DNA پلیمرازها در پروکاریوت و یوکاریوت📗پاورپوینت آماده بررسی انواع آجرها و بلوك ها و کاربرد آنها در معماری📗پاورپوینت آماده جزوه درس عناصر و جزئيات ساختماني يك📗پاورپوینت آماده بررسی اختلالات شخصيتي و اختلال هاي رفتاري📗پاورپوینت آماده بررسی اختلالات هویت جنسی و روش های درمان آنها📗پاورپوینت آماده پروژه درس پايگاه داده پيشرفته📗پاورپوینت آماده رده بندی گیاهان بر حسب نیاز آنها به نور و مکانیزم فتوپریودیسم📗پاورپوینت آماده عناصر ضد مغذي بازدارنده‌ها بررسي عناصر ضد مغذي و بازدارنده ها درخوراک📗پاورپوینت آماده بررسی رابطه بین اثربخشی ارتباطات سازمانی و منابع قدرت مدیران و ادارات هفتگانه آم📗پاورپوینت آماده بررسی انواع عناصر و جزئيات ساختماني📗پاورپوینت آماده بررسی فرآیند ارزشیابی شایستگی کارکنان📗پاورپوینت آماده ارزيابي پديده ستون كوتاه و شكست آن در زلزله و روشهاي مقابله با آن📗پاورپوینت آماده ارزيابي تنوع ژنتيكي جمعیت های بومی یونجه ایران ( Medicago sativa L.) با استفاده📗پاورپوینت آماده اهداف و ضرورت و فوايد ارزيابي اثرات زيست محيطي سدها

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 21 صفحه

قسمتی از متن .doc :

تقابل فكري شيعه و سني

سقيفه بني ساعده

در مطلب قبل و اين مطلب كه در جواب ديدگاه اهل سنت گفته شد به بررسي اين سوال كه آيا واقعا حق است كه جانشين پيامبر با شوري انتخاب شود پرداخته شد كه به اجمال مطالبي را عرض كردم و البته به اين هم حتم نخواهد شد كه امامت امري انتصابي از جانب ذات باري تعالي مي باشد نه انتخاب زميني كه در وبلاگ يكي از دوستانم با ده مطلب در اين پيرامون يا عناوين امامت امري انتصابي يا انتخابي آورده شده است كه عزيزان را جهت مطالعه بيشتر به وبلاگ اثبات حقانیت امیرالمونین ارجاع مي دهم .

اما مطلبي كه در اين مطلب مورد بررسي قرار خواهد گرفت اين موضوع خواهد بود كه با فرض اينكه ما قبول كرديم براي جانشين پيامبر مي توان از طريق شوري اين انتخاب را داشت. آيا واقعا شوري و اجماع براي انتخاب خليغه اول در سقيفه بني ساعده انجام شده است يا داستان به شكل ديگيري مي باشد .

ماجراي سقيفه بني ساعده از زبان اهل سنت

سقيفه محل اجتماع قبيله خزرج از انصار بوده است كه رئيس قبيله سعد بن عباده بوده است و ماجرا از اين قرار است كه در چند روز اخر بيماري پيامبر اكرم كه شدت يافت ارتش اسلام به فرماندهي اسامه بيست ساله بيرون از شهر مدينه استقرار داشتند و پيامبر به رقم اسرارهاي بسيار بر حركت لشگر براي جنگ با شاميان داشت اما عده اي كه مي دانستند كه پيامبر روزهاي آخر عمر خود را سپري مي كند (اعتقاد شيعه اين يقين بر فوت حضرت از انجا بود كه آنها خود با دادن زهر به پيغمبر اكرم يقين به رحلت ايشان داشتند) اما ايشان با حال بسيار بدي كه داشتند در مسجد النبي آمدند و آن جمله معروف كه "لعن الله من تخلف جيش اسامه ، خدا لعنت كند هر كسي را كه تخلف مي كند از لشگر اسامه" كه متواتر شيعه و سني نقل كرده اند ، اما عده اي كه از اول در فكر پست و مقام بعد از پيامبر بودند و عده اي ديگر در مدينه ماندنند تا زمينه سازي سقيفه بدرستي انجام شود ، اما چند پرسش :

چرا رسول خدا این همه بر حرکت سریع سپاه اسامه پای می فشرد ؟ افرادي كه ادعاي بهترين صحابه پيامبر بودن را دارند چرا بايد به خاطر حركت نكردنشان آنها را لعن كند ؟ آيا واقعا اين صحابه اهل عدالت هستند ؟!

به رغم پاسخ روشن پیامبر به درخواست مکرر اسامه مبني بر نرفتن لشگر براي جنگ در آن حال بيماري ايشان ، چه دستهای مرموزی و به چه دلیل در حرکت سپاه اسامه از لشکرگاه جرف کار شکنی می کردند ؟

آیا نمی توان دور ساختن عوامل توطئه از مدینه هنگام رحلت ، یا طبیعی نمایاندن امارت جوان کمتر از بیست سال بر همه صحابه و خنثی کردن بهانه کم سن و سال بودن علی را هدف این همه ترغیب و تاکید پیامبر به شمار آورد .

چرا رسول خدا علاوه بر فرمان عمومی تجهیز سپاه در فرمانی جداگانه به افرادی خاص دستور حرکت و حضور در سپاه داد ؟ آیا به سبب تجربه نظامی آنهاست ؟ اگر چنین است ، چرا آنها را فرمانده نساخت ؟

چرا علی که مجاهدت و روح تسلیم و شجاعت او زبانزد خاص و عام بود و بیش از همه افتخار پرچمداری و فرماندهی سپاه اسلام را زیبنده خود ساخته بود به شرکت در سپاه اسامه و حرکت با آنان مامور نشد ؟

آیا عده ای نبودند که بر اساس غرور و مریضیهای روحی فراوانی که داشتند زیر این دستور نمی رفتند که یک جوان کمتر از بیست سال فرمانده آنها باشد کما اینکه بعد از رحلت پیامبر که این سپاه بالاخره بعد از عملی شدن نقشهای منافقان شروع به حرکت کرد اما نه با تمام نفراتی که در زمان حیات پیامبر دستور به حرکتشان صادر شده بود و با در خواست خلیفه اول از اسامه که از حضور آنها در سپاه چشم پوشی کند تا آنها در مدینه بمانند تا کمک خلیفه باشند همانطور که در سقیفه بودند تا زیر این ننگ نروند که فرمانده آنها جوانی کمتر از بیست ساله باشد ؟

ادامه مطلب

+ نوشته شده در جمعه بیست و چهارم اسفند 1386ساعت 20:33 توسط دلتنگ کربلا | 24 نظر

آيا عقلانی است كه جانشين پيامبر با شوري انتخاب شود ؟

در اين مطلب به جواب بخش اول مطلب شورا كه در آن اعتقادات اهل سنت بيان شد خواهم پرداخت .

تفكر شيعه

در باب جانشيني پيامبر همواره برادران اهل سنت از شورا استفاده مي كنند . ما اين جواب اين بخش را به دو شكل پاسخ مي دهيم .

1- آيا عقلانی است كه جانشين پيامبر با شوري انتخاب شود ؟

2- بر فرض قبول كردن شوري براي جانشيني پيامبر آيا واقعا اجماع انجام شد و ابوبكر با شوري به عنوان جانشين انتخاب شد يا قضايا به گونه اي ديگر بوده است ؟

ما ابتدا جواب سوال اول را خواهيم داد و در مطلب يعدي به سراغ جواب سوال دوم خواهم پرداخت .

به پيامبر اكرم توسط قران كريم(وشاورهم في الامر) سفارش شده است كه با صحابه خود در امور جاري مشورت كند و اين بدون شك نشانه از عزتي است كه پيامبر اكرم براي صحابه خود قائل بوده است و همواره در امور خود با اينكه عقل كل محض است و هر تصميمي كه بگيرد جز خير و صلاح براي امت خود نيست اما باز دستور به مشورت با صحابه جليل القدر خود را دارد . پيامبر حتي يک روز هم حقوق و آزاديهاي سياسي، فکري، و اجتماعي مردم را زير پا نگذاشت بلکه بسيار در تکريم امت خود حريص بود و با آنها مشورت مي‌کرد اما اين به اين معنا نيست كه امت او هرگونه تصميم گرفتند حجت است ، چون شوري و اجماع صورت گرفته است . قران در جايجي سورهاي خود همواره مردم را در اين مورد متذكر شده است از جمله : سوره كهف /6 اندوه شديد پيامبر از گمراهي مردم – انعام /119 گمراهي بسياري از مردم در اثر پيروي از هوا و هوس – انعام /116 گمراهي اكثريت انسانها و انحراف آنها از راه خدا – احزاب / 67 سخنن جهنميان كه گمراهي آنان به دليل پيشواي آنها بوده است و بسياري از آياتت ديگر كه چون بنا به خلاصه گويي است به همين مقدار اكتفا مي شود .

در تقكر اهل سنت حجت است كه اگر جمعي از مسلمانان بنشينند و تصميم بگيرند وبراي امري اجماع شود بايدآن امر اجرا شود ، حال ما سوال مي كنيم كه احتمال ندارد اين جمع بر اثر هوا و هوس ، دنيا خواهي ، خود پسندي ، مقام خواهي و هزاران دليل ديگر ديگر كه قرآن متذكر شده است تصميمي بگيرند آيا اين حجت است براي بقيه مسلمانان كه انجام بدهند و تابع آن دستور باشند مثلا اگر مسلمانان با هم شور کنند و تصميم به خروج از دين نمايند آيا اين امر مشروع است؟

كجا آمده است كه امت حق دارند در شوري براي خود جانشين انتخاب كنند ؟ شرح نزول آيه شورا در کجاست؟ کدام حديث معتبر نزول آن را برای انتخاب خليفه آورده است ؟ اگر پيامبر مي خواست كه جانشين خود توسط شوري انتخاب شود به راحتي مي توانست چنين دستوري را بدهد كه بعد از فوت من اينگونه عمل كنيد كه ديگران تكليف خود را بدانند . چگونه بود كه صحابه حضرت رسول در حالي كه هنوز بدن پيامبر تجهير نشده بود به دليل اهميت انتخاب جانشيني ايشان با عجله در همان روز رحلت در سقيفه بني ساعده دور همديگر جمع مي شوند و به قول شما شوري (كه اينگونه نبود) انجام دهند و براي او در همان روز بيعت جمع مي كنند در حالي كه هنوز بدن پيامبر دفن نشده بود .

ادامه مطلب

+ نوشته شده در چهارشنبه هفدهم بهمن 1386ساعت 13:30 توسط دلتنگ کربلا | 18 نظر

تخريب قبور ائمه عسگريين